Reklama na FB: Vše, co jste o ní chtěli vědět a báli jste se zjišťovat
Protože facebook stále upravuje algoritmy a zpřísňuje pravidla pro pořádání soutěží (už se nesmí požadovat sdílení příspěvku ani označování přátel do komentářů), zbývá nám jedna z posledních nejúčinnějších marketingových metod: zaplatit si propagaci příspěvku přímo u velkého šéfa.
Identifikovaná osoba
Jenže to má háček. V okamžiku zakoupení propagace vašeho příspěvku se stáváte identifikovanou osobou a jste povinni se nahlásit na finančáku a z každého nákupu reklamy odvést DPH. A to i v případě, pokud jste nakoupili reklamu byť jen za 10 Kč.
Je to proto, že se jedná o službu ze zahraničí (Facebook má sído v Irsku). Na nákup služeb se nahlíží jinak než na nákup fyzického zboží; to byste museli přiznávat až od 326 000 Kč za daný rok. A to už je docela rozdíl :).
Kdo to vlastně je?
Kdo je to tedy ta identifikovaná osoba? Je to osoba povinná k DPH jen pro zahraniční nákupy, pro ČR zůstáváte neplátcem DPH. Pokud ale již plátcem DPH jste (tedy Vaše výdělky přesáhly 1 milion korun za 12 po sobě jdoucích měsíců nebo jste plátcem dobrovolně), tak se současně nemůžete stát identifikovatelnou osobou.
Fakt musím?
Jedinou výjimkou, kdy vám z nákupu reklamy na FB neplynou žádné povinnosti je, pokud je zakoupená propagace pouze a čistě pro osobní účely.
Tento článek je určen pro malé podnikatele, takže pokud třeba háčkujete bačkory nebo pečete cukroví a chcete o sobě dát před Vánoci trochu vědět, tak ano, přesně toto jsou podnikatelské účely a jste povinni se registrovat jako identifikovaná osoba a podávat přiznání k dani z přidané hodnoty.
Jak se registrovat
K registraci identifikované osoby slouží formulář “Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty”. V něm zaškrtněte, že se registrujete jako identikovaná osoba.
Přihlašte se do 15. dne následujícího měsíce a k registraci přiložte první fakturu za facebookovou reklamu. Zjednodušíte tak proces registrace.
Daňové přiznání
Za každý měsíc, kdy jste měli reklamu na FB, budete na finanční úřad podávat přiznání k DPH. To se podává do 25. dne následujícícho měsíce. V přiznání uvedete částku za reklamu a vypočtenou daň z přidané hodnoty (21 %).
Za měsíc, kdy jste reklamu neměli, daňové přiznání podávat nemusíte.
Přiznání se musí podávat elektronicky, takže přes datovou schránku, s elektronickým podpisem, nebo můžete využít variantu “elektronicky bez podpisu” a na finanční úřad doručit papírové potvrzení elektronického podání.
Není to tak zlý… 🙂
Pokud jste malý podnikatel nebo tvůrce a celého tohohle papírování jste se zalekli, tak si normálně zavolejte na svůj finanční úřad a nechte si vše vysvětlit. Moje doporučení je, se s tímhle tématem jednou a dopodrobna seznámit, ať víte, co a jak a nemusíte se v budoucnu stresovat.
- S vypracováním článku mi pomohla Lucie Krausová – ekonomka, účetní a autorka webu pro podnikatele vysvetlovnik.cz.