Reklama na FB: Vše, co jste o ní chtěli vědět a báli jste se zjišťovat

autor: Lis 21, 2019O podnikání v handmade

Reklama na FB: Vše, co jste o ní chtěli vědět a báli jste se zjišťovat

 

Protože facebook stále upravuje algoritmy a zpřísňuje pravidla pro pořádání soutěží (už se nesmí požadovat sdílení příspěvku ani označování přátel do komentářů), zbývá nám jedna z posledních nejúčinnějších marketingových metod: zaplatit si propagaci příspěvku přímo u velkého šéfa.

Identifikovaná osoba

Jenže to má háček. V okamžiku zakoupení propagace vašeho příspěvku se stáváte identifikovanou osobou a jste povinni se nahlásit na finančáku a z každého nákupu reklamy odvést DPH. A to i v případě, pokud jste nakoupili reklamu byť jen za 10 Kč.

Je to proto, že se jedná o službu ze zahraničí (Facebook má sído v Irsku). Na nákup služeb se nahlíží jinak než na nákup fyzického zboží; to byste museli přiznávat až od 326 000 Kč za daný rok.  A to už je docela rozdíl :).

Kdo to vlastně je?

Kdo je to tedy ta identifikovaná osoba? Je to osoba povinná k DPH jen pro zahraniční nákupy, pro ČR zůstáváte neplátcem DPH. Pokud ale již plátcem DPH jste (tedy Vaše výdělky přesáhly 1 milion korun za 12 po sobě jdoucích měsíců nebo jste plátcem dobrovolně), tak se současně nemůžete stát identifikovatelnou osobou.

Fakt musím?

Jedinou výjimkou, kdy vám z nákupu reklamy na FB neplynou žádné povinnosti je, pokud je zakoupená propagace pouze a čistě pro osobní účely.

Tento článek je určen pro malé podnikatele, takže pokud třeba háčkujete bačkory nebo pečete cukroví a chcete o sobě dát před Vánoci trochu vědět, tak ano, přesně toto jsou podnikatelské účely a jste povinni se registrovat jako identifikovaná osoba a podávat přiznání k dani z přidané hodnoty.

 

Jak se registrovat

K registraci identifikované osoby slouží formulář “Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty”. V něm zaškrtněte, že se registrujete jako identikovaná osoba.

Přihlašte se do 15. dne následujícího měsíce a k registraci přiložte první fakturu za facebookovou reklamu. Zjednodušíte tak proces registrace.

 

Daňové přiznání

Za každý měsíc, kdy jste měli reklamu na FB, budete na finanční úřad podávat přiznání k DPH. To se podává do 25. dne následujícícho měsíce. V přiznání uvedete částku za reklamu a vypočtenou daň z přidané hodnoty (21 %).

Za měsíc, kdy jste reklamu neměli, daňové přiznání podávat nemusíte.
Přiznání se musí podávat elektronicky, takže přes datovou schránku, s elektronickým podpisem, nebo můžete využít variantu “elektronicky bez podpisu” a na finanční úřad doručit papírové potvrzení elektronického podání.

Není to tak zlý… 🙂

Pokud jste malý podnikatel nebo tvůrce a celého tohohle papírování jste se zalekli, tak si normálně zavolejte na svůj finanční úřad a nechte si vše vysvětlit. Moje doporučení je, se s tímhle tématem jednou a dopodrobna seznámit, ať víte, co a jak a nemusíte se v budoucnu stresovat.

 

  • S vypracováním článku mi pomohla Lucie Krausová – ekonomka, účetní a autorka webu pro podnikatele vysvetlovnik.cz.
Odrátujte si svoje první vajíčko

Odrátujte si svoje první vajíčko

Velikonočními kraslicemi si tradičně zdobíme naše domovy. Velmi oblíbenou technikou zdobení vyfouklých vajíček je i drátování. Nejjednodušším - a i nejčastějším - způsobem drátování velikonočních kraslic je pak technika tzv. šité (nebo drátěné) krajky. Prakticky...

Proč jsem odhlásila vitrínu?

Proč jsem odhlásila vitrínu?

Proč odhlašuji vitrínu? ☺️ Dnes byl pro moje podnikání zlomový den. Poprvé po 2 letech, co na Monsteranci intenzivně pracuji, jsem se vědomě nerozhodla pro růst, ale pro útlum. A protože jste mi v mém nedávném průzkumu psali, že byste chtěli i mé postřehy z handmade...

Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Milí spolutvůrci, protože se mě často ptáte, jak fotím svoje výrobky, sepsala jsem vám to všechno sem.Moje cesta za ideální fotkou byla dlouhá. Hledala jsem se. Hledala jsem styl, který se ke mně a k mým drátovaným šperkům hodí. Fotila jsem: na kmeni stromu, v mechu,...