Proč jsem odhlásila vitrínu?

autor: Dub 24, 2020O podnikání v handmade

Proč odhlašuji vitrínu? ☺️

Dnes byl pro moje podnikání zlomový den. Poprvé po 2 letech, co na Monsteranci intenzivně pracuji, jsem se vědomě nerozhodla pro růst, ale pro útlum.
A protože jste mi v mém nedávném průzkumu psali, že byste chtěli i mé postřehy z handmade podnikání, napíši vám taky proč :). ⬇️
 
🖤 Prosklenou vitrínu v nákupní masáži našeho 80ti tisícového města jsem si pronajímala asi 1,5 roku. Za měsíční nájemné 1 200 Kč. Pasáží projde denně několik stovek lidí, protože hned před ní je velmi frekventovaná autobusová zastávka. Moje vitrína byla hezky ve spodu na úrovni očí dětí, což dokládal značný počet otisků malých prstů. Ve vitríně jsem prezentovala svoje aktuální šperky a moje vizitky byly volně k rozebrání. Pak ale někdo přilepený plastový stojánek ulomil.
 
Tahle vitrína byla tedy pro mě marketingový nástroj, jeden z mnoha. Nemohu bohužel měřit, jaký efekt pro moje podnikání měla. Mohu sice vidět, kolik lidí s našeho města navštívilo moje webovky, ale ne, odkud ten impuls vzešel. Viděli moji vitrínu? Nebo četli rozhovor v místním plátku? Slyšeli můj krátký výstup v radiu? Nebo prostě jenom googlovali?
 
Jenom jednou se mi stalo, že mi jeden milý pán napsal email, že chce jeden konkrétní šperk z vitríny koupit pro manželku. Představuji si, jak spolu šli večer po dobré večeři ruku v ruce, lehce ovínění a manželka ukázala prstem na drátovanou můru a zašeptala, že se jí moc líbí. Pán ji pak příští týden u mě vyzvedl a šperk zabalený v krásné krabičce se saténovou stuhou položil další večer na postel ♥️… No a nebo to bylo úplně jinak :). Každopádně vitrína moc živých prodejů nepřinesla.
 
Na začátku korokrize, když se vzedmula první vlna paniky, jsem jako všichni ostatní zkontrolovala svoje finance. Kde mám různá předplatná, jaké appky mi strhávají peníze, koho podporuji na Patreonu, jaká mi běží pojištění a co z toho by se dalo osekat. Vitrína vyhrála místo na papíře “osek”.
Popravdě se mi ulevilo. Cítila jsem často tlak, že bych měla šperky obměňovat, aby tam lidé nekoukali furt na to samý a taky mi vadilo, že nevím, jestli to má vůbec nějaký efekt, protože levná sranda to rozhodně nebyla.
 
Když jsem tam ale dneska stála a naposledy leštila sklo, bylo mi to i trochu líto. Nadechnout, vydechnout a nechat pustit. Díky tomu, že jedna věc zanikne, udělá prostor pro vznik jiné. Třeba se konečně vrhnu na tu fb reklamu, malé billboardy, nějaký influencer marketing nebo co já vím.
 

Takže sbohem milá vitríno, přeji Ti dalšího milého nájemce, ať už to bude právník, pojišťovák nebo třeba nějaká restaurace. Bylo to s Tebou fajn a jsem zvědavá, čemu jsi udělala v mém životě místo 😉🖤.

 
Odrátujte si svoje první vajíčko

Odrátujte si svoje první vajíčko

Velikonočními kraslicemi si tradičně zdobíme naše domovy. Velmi oblíbenou technikou zdobení vyfouklých vajíček je i drátování. Nejjednodušším - a i nejčastějším - způsobem drátování velikonočních kraslic je pak technika tzv. šité (nebo drátěné) krajky. Prakticky...

Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Milí spolutvůrci, protože se mě často ptáte, jak fotím svoje výrobky, sepsala jsem vám to všechno sem.Moje cesta za ideální fotkou byla dlouhá. Hledala jsem se. Hledala jsem styl, který se ke mně a k mým drátovaným šperkům hodí. Fotila jsem: na kmeni stromu, v mechu,...